Светият Престол да каже ясно защо нямаме свещеници

Скъпи сънародници,
Братя и сестри,

През последния месец представители от общността, сред които и председатели на Църковни
настоятелства в нашата Епархия, ме информираха, че Архиерейският наместник за България –
Негово Преосвещенство Епископ Датев Агопян, е заявил, че в храмовете ни няма да има
свещеници, докато не бъде сменен председателят на ЕС на ААПСЦ.


Като човек, доказал в годините, че браня на всяка цена принципи и каузи, а не титли и звания,
никога не бих допуснал нечие лично отношение да се превърне в основание енориашите от
Епархията ни да бъдат превръщани в заложник. По този повод, с подкрепата на колегите ми от
ЕС на ААПСЦ, изпратих официално писмо до Светия Престол в Ечмиадзин, в което настояваме
за ясен и категоричен отговор на въпроса по каква причина Епархията е държана без
свещенослужители през последните няколко години. /P.S. По неназовани до момента причини
и новоизграденият храм „Света Богородица“ в София не е осветен/. В същия текст съм
декларирал официално и еднозначно волята си да се оттегля в мига, в който бъдат факт
назначенията на отдадени на Бог и на вярващите свещенослужители за нашите храмове, ако
моето председателство бъде посочено като причина за наказателната акция спрямо Епархията
ни.


В дух на желание за пълна прозрачност, ще информирам Епархията публично за отговора на
Светия Престол по това мое писмо-искане в момента, в който такъв бъде получен.

С уважение:
Антраник Шакариян,
Председател на ЕС на ААПСЦ

СПОДЕЛИ:

ArmenianEparchy

    Вашият коментар

    Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

    @ 2024 Арменска Апостолическа Православна Църква.